,

Akademisyen, yazar ve mimar İhsan Bilgin vefat etti

Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi kurucularından, mimarlık ve kentleşme konularında çalışan akademisyen yazar Prof. Dr. İhsan Bilgin 69 yaşında vefat etti.

Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi kurucularından, mimarlık ve kentleşme konularında çalışan akademisyen yazar Prof. Dr. İhsan Bilgin 69 yaşında vefat etti.

1953 yılında doğan İhsan Bilgin İstanbul Erkek Lisesi’ni ve Mimarlık Fakültesi’nde tahsilat gördü. 1980 yılında yüksek mimar (), 1990’da doktor (), 1994’te doçent (YTÜ), 2000’de profesör (YTÜ) oldu. 1982’de Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde başladığı öğretim üyeliği görevini 2004 yılına kadar sürdürdü. 1985’ten bu yana kendi atölyesinde üniversiteler bünyesinde yapmış olduğu çok sayıda mimari projesi ve uygulanmış işleri bulunuyor.

Bilgin, modern dönem konut, yerleşme ve imar tarihleri ile 20. yüzyıl mimarlığı üzerine çalıştı ve dersler verdi. Eylül 2004’te İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programını kurdu ve koordinatörlüğünü üstlendi. Bilgin daha sonra 2009’da açılan Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin kurucu dekanı oldu.

Yazarın, “Evidea Yerleşmesi” (Emre Arolat ve Nevzat Sayın ile birlikte), “Şehrizar Konakları” (Nevzat Sayın ve Han Tümertekin’le birlikte), “Masumiyet Müzesi”, “Okur Yalısı Restorasyonu”, “Karaca Mağazaları” kurumsal mekân tasarımı, “Osmanlı Bankası Müzesi” olmak üzere çok sayıda uygulanmış mimari tasarımı bulunuyor.

1987-2002 yılları arasında Metis tarafından yayımlanan Defter dergisinin editörleri arasında yer alan Bilgin, Taraf ve Serbestiyet’te yazdığı yazılarla da biliniyor. Bilgin’in yazdığı kitaplar arasında “Mimarın Soluğu: Peter Zumthor Mimarlığı Üzerine Denemeler,” “Viyana Chicago: Metropol ve Mimarlık,” “Londra: Metropol ve Mimarlık,” “Kıtanın Başkentleri: Paris, Berlin” bulunuyor.

İhsan Bilgin’in cenazesi, 9 Mayıs Pazartesi günü öğle namazını müteakip Teşvikiye Camisi’nden kaldırılıp Aşiyan Mezarlığı’na defnedilecek. Ailesine, sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.