Aydos Ormanı’na Millet Bahçesi projesine tepkiler sürüyor

Aydos Ormanı Savunması’nın çağrısıyla Kuzey Ormanları Savunması’nın da desteği ile yapılmak istenen millet bahçesine karşı eylem düzenlendi.

Aydos Ormanı Savunması’nın çağrısıyla Kuzey Ormanları Savunması’nın da desteği ile yapılmak istenen millet bahçesine karşı eylem düzenlendi. Yürüyüşün ardından ormanda yapılan açıklamada “İklim krizi, selller, orman yangınları kapıdayken daha fazla orman kaybetmeye tahammülümüz yok!” denildi.

AKP’li Sancaktepe Belediyesi’ne bağlı Aydos Ormanı’na giren iş makinaları talan ediyordu. Aydos Ormanı Savunması da kepçelerin önüne geçerek çalışmayı durduruyordu. Bugün (18 Haziran) Aydos Ormanı Savunması’nın çağrısıyla ve Kuzey Ormanları Savunması’nın da desteği ile yapılmak istenen millet bahçesine karşı eylem düzenlendi.

Veysel Karani’de bir araya gelen yaşam savunucuları “Aydos, bahçe değil ormandır. Orman kalmalıdır. Aydos Ormanı’na dokunma” yazılı pankart ile Aydos Ormanı’na yürüdü. Yürüyüşün ardından Aydos Ormanı’nda toplananlar sloganlarla bekledi. (sendika.org)

Aydos Ormanı’nda yapılan açıklamada şunlar söylendi:

Aydos Ormanı neden Millet Bahçesi olamaz!

Her şeyden önce orman bir doğal yaşam alanıdır. Bu doğal döngüye aykırı her faaliyet, içinde yaşayan canlılara zarar verir. Gürültü, aydınlatma, yerini değiştirme, kesme, ağaçların dibini kazma, cendereye alma geri dönüşsüz tahribat nedenidir flora ve fauna için.

Oysa bu orman günlerdir hallaç pamuğu gibi altüst ediliyor. İş makinelerinin gürültüsünden geçilmiyor. Dere yatağını doldurdular. Temizlik adı altında ağaçların arasındaki bodur bitkileri katlediyorlar. Çamlar macera parkı diyerek işkence ile sıkıştırılıyor. Bu ağaçlar enine büyüdüğü zaman, kabuğunu kesip içine işleyecek taktıkları aparatlar. Gövdelerinde açılan yaralar enfeksiyon etkenleri için giriş kapısı olacak. Hepsi kurumaya başlayacaklar.

Hayvanlar can havliyle ormandan dışarı attılar kendilerini. Bahçelerimizde yılanlar , daha önce görmediğimiz büyüklükte kelebekler görmeye başladık.

İkinci olarak, etrafta yaşayan insanların arzusu hilafına tamamen hukuksuz bir süreç yürütülmektedir.
Aydos Ormanı 1. derece sit alanıdır. Tek bir çivi çakılamayacağına dair bilirkişi raporu mevcut olup buna istinaden hem idare mahkemesinde hem Danıştayda kazanılmış davalar mevcuttur.

Bu davalarla Millet Bahçesinin hiç ilgisi yokmuş gibi büyük bir pişkinlikle ve el çabukluğu ile, OGM tarafından mesire alanı olarak Sancaktepe Belediyesine kiralanmış alana Millet Bahçesi kondurulmaya çalışılmaktadır.

Hepinizi bu haksız ve hukuksuz sürece dur demeye, bu katakullinin parçası olmamaya çağırıyoruz.

İklim krizi, selller, orman yangınları kapıdayken daha fazla orman kaybetmeye tahammülümüz yok!

Millet Bahçesi değil Muhafaza Ormanı istiyoruz!

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.