Belediye’nin baklava ihalesi AKP’li adaya gitti

Üsküdar ve Ümraniye belediyeleri börek ve baklavaları AKP’den 19. Sıradan milletvekili adayı olan Hakkı Şanlı’nın firmasından aldı.

AKP’li Üsküdar Belediyesi, toplam bedeli 669 bin TL tutan cevizli ve fıstıklı baklava ile 3 bin 300 kilogram böreği, AKP’den 19. Sıradan milletvekili adayı olan Hakkı Şanlı’nın firmasından aldı.

Son 6 yıldır aynı firmadan su böreği alımı yapan Üsküdar Belediyesi, aynı firmadan bu yıl nisan ayında 714 bin TL’lik su böreği almıştı.

Üsküdar Belediyesi’nin 9 Mart 2022 tarihinde yaptığı “Börek ve Tatlı Alımı” ihalesinin sözleşme sonucu belli oldu. İhale tarihinden yaklaşık bir buçuk ay sonra açıklanan sonuca göre ihaleyi, tek katılımcı olan Oviya Gada Unlu Mamuller İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şirketi aldı. Oviya, imzalanan sözleşmeye göre ihaleyi 669 bin TL’ye aldı. Üsküdar Belediyesi Başkanlığı Personeli Yemekhanesi için yapılan alım kapsamında 2 bin 250 kilogram cevizli baklava, 300 kilogram fıstıklı baklava, 2 bin 250 kilogram kadayıf tatlısı, 300 kilogram kol böreği, 3 bin kilogram suböreği, 2 bin kilogram Trabzon burma ve 300 kilogram şöbiyet bulunuyor.

Üsküdar Belediyesi ayrıca bu yıl nisan ayında Oviya Gıda firmasından 714 bin TL’ye su böreği alımı yapmıştı. Oviya firması bu ihaleye de tek katılımcı olarak girmişti. İhaleler üzerinden yapılan araştırmada Üsküdar Belediyesi, 2017 yılından beri söz konusu firmadan düzenli olarak su böreği alımı yapmış.

AKP’li de geçen ay aynı firmadan 6 bin kilo cevizli baklava alımı yapmıştı. Belediyenin belirlediği adreslere teslim edilmek üzere hazırlanan birer kiloluk baklava için firma ile 390 bin TL’lik ihale sözleşmesi imzalamıştı.

Milletvekilliğine aday gösterildi

Üsküdar ve Ümraniye Belediyelerinden baklava börek ihaleleri alan Oviya Gıda Unlu Mamuller firmasının üç ortağından biri Hakkı Şanlı. Firmayı 2010 yılında kuran Hakkı Şanlı, 2015 seçimlerinde AKP’den İstanbul 1. Bölge’den millevekili aday adayı oldu. AKP Hakkı Şanlı’yı 19. sıradan milletvekili adayı gösterdi ancak kazanamadı. Hakkı Şanlı’nın, İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre birçok şirketi bulunuyor.

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.