Cafer Aktürk: Ümraniye’de İBB’yi devre dışı bıracaklar

CHP’li Cafer Aktürk, Ümraniye’de yapı sorununa çözüm bulunamadığı için 6 mahallede riskli bölge ilan edileceğini öne sürdü. Eski Kiptaş Müdürü ve AKP’li Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’a yönelik Aktürk, “Halen kendinizi Kiptaş Genel Müdürü olarak görüyor ve o yüzden müteahhitliğe mi soyunuyorsunuz” diye sordu. CHP’nin 31 Mart 2019’da Ümraniye Belediyesi başkan adayı olan Aktürk, ilçede […]

’li , Ümraniye’de yapı sorununa çözüm bulunamadığı için 6 mahallede riskli bölge ilan edileceğini öne sürdü. Eski Kiptaş Müdürü ve AKP’li Ümraniye Belediye Başkanı ’a yönelik Aktürk, “Halen kendinizi Kiptaş Genel Müdürü olarak görüyor ve o yüzden müteahhitliğe mi soyunuyorsunuz” diye sordu.

’nin 31 Mart 2019’da Ümraniye Belediyesi başkan adayı olan Aktürk, ilçede bulunan yapıların taşıdığı riske ilişkin basın açıklaması düzenledi. 

“Ranta dayalı yapılaşma ile ilçe adeta bir beton yığını haline geldi” diyen Aktürk, “İstanbul depremi riskini göz önüne aldığımızda, bölgenin imar sorununun bugüne kadar çoktan çözülmüş olması gerekirdi. İnsanlar yıllardır can kayıplarına neden olabilecek çürük yapılarda yaşamaya mahkum edilmişler” dedi. 

İlçede sorunlu alanların riskli bölge ilan edileceğini öne süren Aktürk, “Gerekçeleri ise Hekimbaşı, Topağacı, Dumlupınar mahalleleri ve Kâzım Karabekir, , İnkılap mahallelerinin bir kısmına ilişkin 1/1000 Uygulama İmar Planı 27 Şubat 2020 tarihinde mahkeme kararı ile iptal edilmesidir. Oysa işletilmesi gereken yöntem, mahkeme kararında ifade edilen plan iptaline sebep eksikliklerin giderilmesi, sürecin İstanbul Büyükşehir Belediye () Başkanı ’nun kontrol ve onayı ile yürürlüğe girmesiyken; ‘Riskli Bölge’ ilanı ile söz konusu planlama süreci Ümraniye Belediyesi uhdesinden çıkarak, ve Şehircilik Bakanlığı’na devrolmaktadır. Ümraniye Belediyesi bu şekilde adeta kendisini inkâr ederek, görev ve yetkilerini bakanlığa devretmektedir. Bu şekilde hareket ederek ’yi de devre dışı bırakmayı sağlamış olacaklardır” diye konuştu. Riskli bölge ilan edildiğinde bireysel hak arama kabiliyetinin de ortadan kalkacağını söyleyen Aktürk, Ümraniye Belediye Başkanı ’a yönelik, “Halen kendinizi Kiptaş Genel Müdürü olarak görüyor ve o yüzden müteahhitliğe mi soyunuyorsunuz” sorusunu sordu.

Hayvanseverler tepkili: Kediye bile bakamadılar

İstanbul’da hayvanlara eziyetle gündemi gelen Ümraniye Belediyesi, 2022’de teknolojik cihaz ve mal alımı için veterinerlik işleri müdürlüğü için imzalanan üç farklı mal alım ihalesiyle dikkat çekiyor.