CHP kongresi Korona virüs nedeniyle ertelenebilir

CHP’nin 28-29 Mart’ta yapmayı planladığı 37’nci Olağan Kongresi’ne korona virüsü gölgesi düştü. Birçok uluslararası kongre ve etkinlikle ilgili iptal ve erteleme kararı alınırken CHP kongresi de yeniden değerlendirilecek.

CHP’nin 28-29 Mart’ta yapmayı planladığı 37’nci Olağan Kongresi’ne korona virüsü gölgesi düştü. Birçok uluslararası kongre ve etkinlikle ilgili iptal ve erteleme kararı alınırken CHP kongresi de yeniden değerlendirilecek.

Parti Meclisi ve MYK’de kongrenin sınırlı katılımla yapılması veya ertelenmesi gündeme gelebilir.

, 28-29 Mart’ta yapacağı 37’nci Olağan Kongre’nin hazırlıkları sürüyor. Ankara Spor Salonu’nda yapılacak kongre, “iktidara yürüyüş kongresi” olarak nitelendiriliyor.

Edinilen bilgiye göre ’yi bir sonraki seçime götürecek genel başkan ve kadroların seçileceği kongre için slogan çalışması devam ediyor. Parti yetkilileri ’nin iktidara hazırlığını simgelemesi açısından kongrede, “barış için iktidar”, “özgürlük için iktidar”, “demokrasi için iktidar”, “kadın özgürlüğü için iktidar”, “basın özgürlüğü için iktidar”, “aş, iş, ekmek için iktidar” gibi mesajlar içeren sloganlar üzerinde çalışıldığını ifade ediyor. Yeni bir şarkı yapılması için de çalışmalar devam ediyor.

GENEL BAŞKANLIK İÇİN NABIZ YOKLANIYOR

CHP Genel Başkanı ’nun yeniden aday olacağı kongrede genel başkanlık yarışının yaşanıp yaşanmayacağı henüz bilinmiyor. Şu ana kadar sadece 26’ncı Dönem CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı adaylığını ilan etti. Bunun dışında CHP’nin 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, Parti Meclisi üyesi İlhan Cihaner ve eski milletvekili Fikri Sağlar’ın nabız yokladığı biliniyor.

ADAY OLMAK İÇİN 69 DELEGE İMZASI GEREKİYOR

CHP’nin son tüzük kongresinde yapılan değişikliğe göre aday olmak için gereken delege imza sayısı, yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürüldü. Doğal delegelerle birlikte bin 363 delegesi olan CHP’de bu 69 delege imzası bulan siyasetçinin aday olabileceği anlamına geliyor.

Adayların gerekli imzayı toplayıp toplayamadığı kongre günü belli olacak. Ancak adaylık yarışı olmasa da partinin en üst karar alma organı olan Parti Meclisi üyeliği için büyük rekabet yaşanması bekleniyor. Genel başkanlık için adı geçen adayların da asıl Parti Meclisi’ni etkilemek için çalışacağı konuşuluyor.

KILIÇDAROĞLU’NUN TAVRI NET: ÇARŞAF LİSTE OLACAK

CHP kulislerine göre Parti Meclisi’ne delege oylarıyla seçilemeyeceğini düşünen bazı genel başkan yardımcıları ve milletvekilleri “blok liste” için nabız yokladı. Hatta CHP Genel Başkanı ’na da bu talebi iletenler oldu. CHP liderinin ise tavrının net olduğu, kararlı bir şekilde talepleri reddederek çarşaf liste olacağını söylediği öğrenildi. Ancak Kılıçdaroğlu’nun daha önceki kongrelerde olduğu gibi yine bir anahtar liste çıkarması bekleniyor.

AK PARTİ VE MHP’YE DAVETİYE GİTTİ, DEVA’YA DA GÖNDERİLECEK

Kongre hazırlıkları kapsamında AK Parti ve MHP dahil tüm siyasi partilere davetiye gitti. 9 Mart’ta kuruluşu resmileşen DEVA Partisi’ne de davetiye gönderileceği öğrenildi. Ancak AK Parti ve MHP’nin kongreye temsilci göndermeme kararı aldığı biliniyor.

KONGREYE SINIRLI KATILIM YA DA ERTELEME

CHP kongre hazırlıklarını korona virüsü ortaya çıkmadan önce başlattı ve çalışmalar belirlenen takvim içinde devam ediyor. Ancak 11 Mart’ta Türkiye’de ilk vakanın ortaya çıkmasının ardından bu durumun değerlendirileceği öğrenildi. Uluslararası birçok kongre, spor etkinliği için erteleme ya da iptal kararları alınırken, ulusal birçok programla ilgili de benzer kararlar alınabileceği belirtiliyor.

Kongre hazırlıklarını yürüten bir yönetici, şu an için bir ertelemenin söz konusu olmadığını ancak gelişmelere göre salgının ortaya çıktığı bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kongreye sınırlı katılım veya erteleme seçeneklerinin masaya gelebileceğini söyledi. Bu konunun ilk olarak kongre öncesi son kez toplanacak Parti Meclisi’nde, daha sonra da ilgili kurumların uyarısı da dikkate alınarak MYK’de ele alınarak bir karara bağlanması bekleniyor. Nergis Demirkaya / Duvar

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.