,

CHP’den koronavirüse karşı 13 maddelik önlem paketi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı hazırladığı 13 maddelik çözüm paketini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (), yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı hazırladığı 13 maddelik çözüm paketini açıkladı.

Genel Başkanı ’nın Covid-19 salgını nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, hükümete 13 maddelik çözüm önerisinde bulunuldu. Konuşmasında devletin sosyal adalet sistemiyle yönetilmesi vurgusu yapan lideri, “Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Merkezinde koronavirüs ile ilgili basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkanı , 13 maddelik bir tedbir paketi açıkladı.

“Ülkemiz tüm dünya gibi salgına karşı amansız bir mücadele veriyor. Sağlık çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Bu salgın bize farklılıklarımızı bir kenara bırakarak birlikte hareket etmemiz gerektiğini göstermiştir. Bu salgın bize ancak herkesin kurallara uyması halinde sağlıklı kalınabileceğini göstermiştir. Bilimsel aklın yol göstericiliğinde tüm sorunların çözülebileceğini göstermiştir. Bu salgın bize hiç tanımadığımız bir kişinin de sağlığından sorumlu olduğumuzu göstermiştir. Bu salgını dayanışma içinde hep birlikte yeneceğiz” diyen CHP lideri, 13 maddelik tedbirleri şöyle sıraladı:

1. 5 Şubat 2009 yılından beri toplanmayan Ekonomik Konsey toplanmalı. Konsey toplantısına ilgili tüm taraflar davet edilmeli. Hiç kimse, hiçbir kurum dışlanmamalı.

2. Sağlık personelinin konaklama ihtiyacı giderilmeli.

3. Sağlık kurumlarında eleman açığı giderilmeli, KHK ile ihraç edilen ve hakkında hüküm bulunmayanlar görevine iade edilmeli.

4. Askeri hastaneler yeniden açılmalı.

5. Merkezi yönetim ile belediyelerin eşgüdüm içinde çalışılmalarına gayret edilmeli;

-Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İller Bankası’nın ödemeleri sağlanmalı. Belediyelerin borçlanma limitleri artırılmalı.

-Ödenmeyen borçlar nedeniyle elektrik, su, doğalgaz kesilmemeli.

6. Geçici olarak kapatılan işyerlerinde,

-Kira harcamaları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanmalı,

-Çalışanların ücretleri işsizlik sigortasından karşılanmalı,

-İşçilerin kredi kartı ve bank kredileri 3 ay boyunca faizsiz ertelenmeli.

7. Çiftçilerin borçları yapılandırılarak 1 yıl ertelenmeli.

8. Ücretli öğretmenler ile halk eğitimde görev yapan kursiyer öğretmenler ücret alamaz duruma düşmüşlerdir. Bu öğretmenler için yasal düzenleme yapılmalı.

9. Küçük ve orta boy işletmelerin kredi kullanımı için sicil affı çıkarılmalı.

10. Turizm, eğlence, konaklama gibi sektörlerin banka kredileri yeniden yapılandırılmalı.

11. Bu süreçte yoksullar, işsizler sağlıklarıyla uğraşırken, faturalarını düşünmemeleri için aile yardımı sigortası çıkarılmalı, 2 bin liralık gelir güvencesi sağlanmalı.

12. Sağlık personeline her ay iki maaş ödeme yapılmalı. Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası çıkarılmalı.

13. Kamu ve özel işbirliği ile yapılan taşınmazların ödemeleri 1 yıl süre ile ertelenmeli ve garantiler TL’ye çevrilmeli.

Aklın ve bilimin ışığında hep birlikte başaracağız. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.