Ümraniye Belediye Meclisi

CHP’li Meclis üyelerinden eleştiri: Başkan Yıldırım belediyecilikten habersiz

Ümraniye Belediyesi Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyeleri Adına Grup Başkan Vekili Filiz Öztürk Çelik, Ümraniye Belediye Meclisi’nde gündeme gelen usülsüzlükler ve yaşanan son tartışmalar ilişkin bir basın açıklaması yayınladı.

Ümraniye Belediyesi Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyeleri Adına Grup Başkan Vekili Filiz Öztürk Çelik, Ümraniye Belediye Meclisi’nde gündeme gelen usülsüzlükler ve yaşanan son tartışmalar ilişkin bir basın açıklaması yayınladı.

Çelik’in yaptığı açıklama şöyle:

Ümraniye Belediye Başkanlığı 13.05.2020 tarihinde Belediye Başkanı Başkanlığında Olağanüstü meclis toplantısı gerçekleştirmiştir.

Bu toplantıda skandal bir yönetime konu olacak şekilde olağan meclis toplantılarının konusu olan FAALİYET RAPORU, DENETİM RAPORU, GELİR-GİDER KESİN HESAP CETVELİ VE ENCÜMEN ÜYELİĞİ İLE İHTİSAS KOMİSYONU SEÇİMLERİ gündem yapılmıştır. Ümraniye Belediye yönetimi bu meclis ile tam bir skandala imza atmıştır.

Bu meclis bizlere göstermiştir ki yeni başkan ve ekibi belediyecilikten ve mevzuattan habersizdir.  

grubunun itirazları ilaveten İçişleri Bakanlığı, ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Valiliğinin yayınladığı genelgeler ve 5393 sy. Belediye kanunun ilgili maddeleri hakkında meclise bilgi verilmesi neticesinde söz konusu gündemler olağanüstü meclis toplantısında yapılan oylama sonucu yapılacak ilk olağan meclis toplantısına ertelenmiş ve görüşülmemiştir. 

Fakat yapılan hatalar bunlarla sınırlı kalmamıştır. Belediye kanunu gereği komisyonlara sevk edilmeden görüşülemeyecek olan imar konuları da usulsüz bir şekilde komisyona sevk edilmiş ve fakat görüşülmeden ve karara bağlanmadan birleşim kapatılarak toplantı sonlandırılmıştır. 

Tüm dünyaca olağanüstü günlerden geçtiğimiz bu günlerde Ümraniye’de yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına çare üretmesi gereken böylesi suni gündemlerle meclisi ve kamu oyunu meşgul etmiştir. 

Ümraniye belediye yönetimi tüm bu zamansız gündemler arasına çok önemli iki konuyu sıkıştırmak suretiyle pandemi sürecini bir nevi bir fırsat meclisine çevirmekten de geri kalmamıştır. 

Bu gündemlerden birincisi belediyeye ait dört adet çöp kamyonunun yasanın açık hükmüne karşın haczinin önüne geçmek adına haczedilmezlik kararının meclisten oy çokluğu ile geçirilmesidir. 

Olağanüstü gündeme konu edilecek kadar bir aciliyet mi var sorusu yani Ümraniye Belediyesinin kapısına haciz memurlarımı gelecek sorusu ise Sayın başkan tarafından tedbir alıyoruz şeklinde cevaplanmıştır. 

İkinci ve en önemli konu ise BORÇLANMA konusudur. 2004 yılından bu yana üç dönemdir Ak Partili Başkan Hasan Can tarafından yönetilen ve kağıt üzerinde borcu olmayan üzülerek ifade etmek isterim ki yine Ak Partili belediye başkanı olan döneminin birinci yılında ve pandemi sürecinde borçlanma talebiyle meclise konu olmuştur. 100.000.000,00-TL ( yüzmilyon ) Borçlanma talebinin nedeni sorulduğunda ise belediye çalışanlarının maaş ve sigorta primlerinin ödenemez noktaya gelindiği ve tedbiren bu borçlanmanın talep edildiği bizzat Belediye Başkanı tarafından mecliste ifade edilmiştir.

grubu olarak meclise sunduğumuz Ümraniyeli vatandaşlar Ümraniye Belediyesinden bu zorlu günlerde,

  • Faaliyetleri durdurulan işyerleri için kiraların ertelenmesini talep ediyor,
  • Aynı şekilde Ecrimisil alacaklarının ertelenmesini talep ediyor, 
  • Ücret ve tarife değişikliği bekliyor,
  • Geçmiş dönem borçlarından alınacak faizlerin silinmesini, anaparanın taksitlendirilmesini ve 
  • Emlak vergilerinde artış yapılmamasını bekliyor önerilerimiz ise gündeme dahi alınmamış ve başkanlık tarafından bu konularda hiçbir açıklama yapılmamıştır.

Bu noktada şunu ifade etmek isteriz ki, bizler grubu olarak Ümraniye halkının faydasına olan her şeye öncü ve destek olmakla birlikte hayrına olmayan her şeye de fren olmaya devam edeceğiz. Saygılarımızla.. 

Ümraniye Belediyesi Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyeleri Adına Grup Başkan Vekili Filiz ÖZTÜRK ÇELİK

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.