İETT’deki yolsuzluk önergesi AKP ve MHP tarafından reddedildi

İBB’yi dolandıranları CHP yönetiminin ortaya çıkardığını, AKP’nin ise göz yumduğunu savunan Ataman, soruların yanıtlanmasını istedi.

İBB’yi dolandıranları CHP yönetiminin ortaya çıkardığını, AKP’nin ise göz yumduğunu savunan Ataman, soruların yanıtlanmasını istedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin mart ayı ikinci oturumunda, belediye iştiraklerinden olan ’deki 9.1 milyonluk usulsüzlük gündeme getirildi. ’li Meclis Üyesi Nadir Ataman, skandalla ilgili soru önergesi vermek istedi. Ancak mecliste sayı olarak üstün olan AKP ve MHP’li üyeler “Yargı baksın” diyerek soru önergesini reddetti.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, Ataman, önergesinde “İki memur ’yi 9.1 milyon lira dolandırdı. Usulsüzlüğün tespitinin ardından Savaş I. ve Ahmet K. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Biri Kanada’ya kaçtı, diğeri aranıyor. Ufkunuzu açmak isterseniz size tavsiye ediyorum ara sıra Sözcü, Cumhuriyet,  Birgün, OdaTV okursanız gerçek haberlere ulaşmış olursunuz” dedi.

’yi dolandıranları yönetiminin ortaya çıkardığını, AKP’nin ise göz yumduğunu savunan Ataman, şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“Gerekli kontroller zamanında yapılsaydı kamunun parası çalınmamış olacaktı?”

“İsmi geçen kişilerin yaptıkları yolsuzluklarla ilgili dönemin belediye başkanı ve yöneticileri tarafından bir işlem yapılmış mıdır?”

“Bu yapılan hırsızlıkla ilgili yeterli denetimi yapmayan kamu görevlileri kimlerdir?”

AKP’Lİ GÖKKUŞ ÖNERGEYİ BEĞENMEDİ

Önergenin oylanması öncesinde söz alan AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş, “Yapılan bir yolsuzluktan bahsediliyor. Konu yargıya yansımış durumda. Hukuk gereğini yapıyor. Böyle soru önergesi olmaz” diye konuştu.

Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da yargıya intikal eden başka konularla ile ilgili AKP grubunun isteği ile araştırma komisyonları kurulduğunu hatırlatarak, “Yargıya yansıyan konularda araştırma komisyonu kurulabiliyor ve sorun olmuyor. Soru önergesi verilince mi sorun oluyor?” karşılığını verdi.

Ataman’ın önergesi AKP ve MHP grubunun oyları ile reddedildi.

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.