Güzel yaşamanın sırrı: Yaşlanma karşıtı moleküller

Sağlıklı, uzun bir hayat yaşamak için uzmanlar sık sık doğru beslenmenin bu işin püf noktası olduğunu söylerler. Doğru beslenme de yaşlanma karşıtı molekülleri öğrenmekten geçer.

Yaşlanma Karşıtı Molekülleri Tanıyalım:

NAD+

Yaşlanma karşıtı araştırmalarda, bilim insanları DNA tamirinde rol oynayan NAD+ isimli enzim üzerinde önemle duruyorlar. Bu enzim, gençlik yıllarımızda hücrelerimiz tarafından oldukça yüksek miktarda üretilirken, orta yaşla birlikte azalmaya başlıyor ve bu nedenle yaşlanma hızı artıyor.  

Hücrelerin NAD+ üretimini artırmak mümkün, bu da NMN (Nicotinamide Mononucleotide) ve NR (Nicotinamide Riboside) adında moleküller sayesinde.

Bu iki molekülü içeren belli başlı besinler ise:

NMN:

Avokado, brokoli, domates, karides, lahana, mantar, nar, salatalık, yeşil yapraklı sebzeler.

NR:

Günlük süt, balık, mantar, maya, yeşil sebzeler, tüm tahıllar.

Resveratrol

Yaşlanma karşıtı bir diğer madde ise Resveratrol’dür. Resveratrol doğal bir ilaçtır, Vücudun kendini yenilemesi için gerekli olan antioksidan desteği sağlar. Pek çok farklı bitkide bulunan bir bileşiktir. Resveratrol içeren başlıca besinler: 

Bitter çikolata, dut, erik, kakao, kızılcık, siyah, yeşil ve kırmızı üzüm, yaban mersini, ahududu, böğürtlen, yer fıstığı.

Astaksantin

Hücresel yaşlanmaya karşı bir başka mucize ise tek hücreli bir su organizması olan Astaksantin isimli pigmenttir. Erken yaşlanma, kanser ve vücutta çeşitli bozukluklara neden olabilen serbest radikaller, astaksantin gibi doğal antioksidanlar yardımıyla önlenebilir.  İçeren besinler:

Balık yumurtası, çipura, ıstakoz, karides, kırmızı alabalık, somon balığı , yengeç, yosun, yumurta sarısı.

Flavonoid

Beyinde yeni hücre oluşmasını sağlar.

Flavonoid içeren gıdalar:

Meyveler: elma, kayısı, erik, kırmızı üzüm+çekirdeği, kiraz, şeftali, armut, çilek, muz, portakal, kavun, vişne, kızılcık, böğürtlen

Süt ürünleri: süt, yoğurt, yumurta

Sebzeler: sivri biber, lahana, limon, börülce, brüksel lahanası, brokoli enginar, ıspanak, karnabahar, bamya, bezelye, maydanoz, patlıcan, havuç dolmalık biber, kereviz, kırmızı pancar, kırmızı lahana, soğan, marul, domates, tatlı patates, pancar, roka, kuşkonmaz

Kuru baklagiller, kinoa

Kırmızı şarap (resveratrol-şarabın içinde bulunan antioksidan bir madde)

Zeytin

Bitter çikolata-kakao, çay (tüm çeşitleri), ay çekirdeği, badem, şalgam

Kurutulmuş meyveler, yaban mersini, keten tohumu

Olcay Özgül

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.