İBB, ruhsatlı yapıların dönüşümüne kolaylık sağlayacak

Şehir genelinde kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıracak önemli bir karar aldı. İstanbul’daki 36 ilçeyi kapsayan karar, İBB Meclisinden oy birliğiyle geçti.

Şehir genelinde kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıracak önemli bir karar aldı. İstanbul’daki 36 ilçeyi kapsayan karar, Meclisinden oy birliğiyle geçti.

Meri Nazım İmar Planları ve Riskli Yapılara İlişkin Plan Notu” onayı ile binaların yapıldığı dönemdeki imar planına göre yeniden inşa edilebilmesinin önü açıldı.

İstanbul’daki 36 ilçede 211 imar planı kapsamındaki yaklaşık 300 bin hektarlık alandaki yapılar uygulamadan yararlanabilecek.

Buna göre, Riskli Yapı Tespiti yapılmış, ruhsat veya yapı kullanma izin belgesi alan yapılar, meri imar planı şartlarının korunması kaydıyla ruhsatlarında veya izin belgelerinde yazan toplam inşaat alanına ve yol kotunun üzerindeki kat adedine göre yapılabilecek. Kararla; otopark, sığınak ve ortak alanlar da emsal dışı tutuldu.

AKGÜN: “214 BİN BİNANIN ACİL DÖNÜŞMESİ GEREKİYOR”

İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Gürkan Akgün, 39 ilçedeki binaların depreme ne kadar dayanıklı olduğunu gösteren tarama çalışmasını tamamladıklarını belirterek, “İstanbul’da 1 milyonun üzerinde bina ve 6 milyonun üzerinde daire ve iş yeri var. Son yıllarda yenilenen binalar var. Ancak, yine de korkutucu bir tablo var. Tespitlerimize göre 83 bin yapının acil olarak dönüşmesi lazım. Bu binalar olası büyük İstanbul depreminde ağır hasar alacak. Yaklaşık 131 bin binanın da orta hasarlı olarak depremden zarar göreceğini belirledik. Tam 1,5 milyon insanın olası bir İstanbul depreminde büyük bir sıkıntı yaşayacağını, ölüm ve yaralanmalarla karşı karşıya kalacağını düşünüyoruz” diye konuştu. Akgün, Kentsel dönüşümün, tüm kurumların ve vatandaşların taşın altına elini koymaları gereken çok önemli bir süreç olduğunu vurguladı.

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.