,

Ümraniye Belediyesi’nin Halk Ekmek iddialarına İBB’den cevap

Ümraniye Meclis Üyesi Yavuz Selim Tuncer İBB ile Ümraniye Belediyesi tarafından imzalanan ekmek dağıtma protokolünün neden iptal edildiği sordu. İBB ise, “Hiçbir kar amacı olmayan Halk Ekmek’e bu belediyemiz hem seçim sonrasında ödemeyi keserek 1.8 milyon TL borçlanmış hem de yeni dönemde bu konuda ihale açmamıştır.” Diyerek yanıt vedi. Ümraniye Belediyesi’nin Halk Ekmek’le ilgili iddialarına […]

Ümraniye Meclis Üyesi Yavuz Selim Tuncer ile tarafından imzalanan ekmek dağıtma protokolünün neden iptal edildiği sordu. ise, “Hiçbir kar amacı olmayan Halk Ekmek’e bu belediyemiz hem seçim sonrasında ödemeyi keserek 1.8 milyon TL borçlanmış hem de yeni dönemde bu konuda ihale açmamıştır.” Diyerek yanıt vedi.

’nin Halk Ekmek’le ilgili iddialarına ’den cevap geldi. Yapılan açıklamada, “’nin bir süredir dağıttığı ekmeğin İBB tarafından özellikle kesildiği iddiası doğru değildir” ifadelerine yer verildi.

İBB, Ocak ayı 2. bileşimi Meclis 1’inci Başkanvekili Göksel Gümüşdağ başkanlığında yapıldı. Meclisin başlamasıyla Ümraniye Meclis Üyesi Yavuz Selim Tuncer Başkanlık makamına cevaplaması amacıyla bir soru önergesi verdi.

“16 gündür sıkıntı var”

Yavuz Selim Tuncer’in verdiği soru önergesi, İBB ile Ümraniye Belediyesi tarafından imzalanan ekmek dağıtma protokolünün neden iptal edildiği yönündeydi. Tuncer, “Yıllardır Ümraniye Belediyesi olarak ilçedeki maddi durumu yetersiz ailelere Halk Ekmek aracılığıyla ekmek dağıtıyorduk. Yaklaşık 2 bin 500 aileye günlük 6 bin 100 adet ekmek dağıtılıyordu. Ancak 1 Ocak itibarıyla İBB Ümraniye Belediyesi ile sözleşme yenilemedi. 16 gündür Ümraniye’deki aileler ekmek alamamaktadır. Bunun günahı ’li yönetime aittir. Ben bunun nedeninin araştırılmasını ve cevaplanmasını istiyorum” dedi.

Murat Ongun’dan cevap

İstanbul Büyükşehir Belediye Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından Ümraniye Belediyesi’nin iddialarına cevap verdi. Ongun şu ifadeleri kullandı: “Ümraniye Belediyesi’nin bir süredir dağıttığı ekmeğin İBB tarafından özellikle kesildiği iddiası doğru değildir. Hiçbir kar amacı olmayan Halk Ekmek’e bu belediyemiz hem seçim sonrasında ödemeyi keserek 1.8 milyon TL borçlanmış hem de yeni dönemde bu konuda ihale açmamıştır.”

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.