İmamoğlu’nun yerine İsmet Yıldırım mı atanacak?

Ekrem İmamoğlu’na verilen cezanın kesinleşmesi ve görevden alınması durumunda yerine Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’ın atanacağını iddia edildi

T24 Yazarı Tolga Şardan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ’na verilen cezanın kesinleşmesi ve görevden alınması durumunda yerine Ümraniye Belediye Başkanı ’ın atanacağını iddia etti.

Başkanı ’na YSK başkanı ve üyelerine hakaret etiği iddiasıyla yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası kararı verildi. Karar İstinaf Mahkemesi ve Yargıtay’da kesinleşirse İmamoğlu siyasi yasaklı olacak, belediye başkanlığı düşecek ve hiçbir seçimde aday olamayacak. 

T24 Yazarı Tolga Şardan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ’na Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada  2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verilmesini yorumladı. 

Şardan, “Eğer Ekrem İmamoğlu, görevden alınırsa yerine Ümraniye Belediye Başkanı ’ın geçeceği şeklinde bir bilgi var. Her ne kadar Yargıtay kararı bekleniyor olsa da İçişleri Bakanlığı İmamoğlu’nu görevden alabilir. Yerine bir atamada yapabilir. Daha önce Tevfik Göksu’nun bu konuda ismi geçiyordu. Fakat son kulis bilgilerine göre burada ’ın Ekrem İmamoğlu’nun yerine AKP tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görevlendirileceği şeklinde bir bilgi var. Bir bilgi daha var. Birazdan yerel saatle 10.00’da Amerika’da Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün rutin açıklamaları olacak. Bu açıklamalar çerçevesinde yine Ekrem İmamoğlu ile ilgili bir açıklama yapacağı şeklinde bir bilgi buraya yansıdı” diye konuştu.

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.