“İsmet Başkan Bize Okul Yap”

Tartışmalı parselle ilgili öneri ve eleştirilerini Belediye Meclis gündeminde dile getiren CHP Ümraniye Belediye Meclis Üyesi Mehmet Özgür Üreten, Ümraniye24 editörü Murat Nergiz’le Esenkent Mahallesi’ndeki tartışmaya neden olan arazide konuya dair açıklamalarda bulundu.

Ümraniye Esenkent Mahallesi’nde, ’ne ait 5 bin 28 metrekare büyüklüğündeki Belediye Hizmet Alanı İmarlı parselin Ümraniye Belediye Meclisi’nden satış kararının çıkartılması itirazlara neden oldu.

Tartışmalı parselle ilgili öneri ve eleştirilerini Belediye Meclis gündeminde dile getiren Ümraniye Belediye Meclis Üyesi , Ümraniye24 editörü Murat Nergiz’le Esenkent Mahallesi’ndeki tartışmaya neden olan arazide konuya dair açıklamalarda bulundu.

Murat Nergiz – Daha önce, bu yaklaşık 5 bin metrekarelik parseli hem Belediye Meclis’inde, hem de basın yoluyla gündeme getirdiniz. Bu konu Ümraniye için neden bu kadar önemli? Devlet okulu ve kreş yapımı ile ilgili önerileriniz söz konusu. Şu anki süreci bize özetler misiniz?

Parsel Ümraniye Belediyemiz’e ait. Esenkent Mahallemiz 0 ada 142 parselin, Temmuz 2017’de İstanbul Büyükşehir Meclisi’nde hem 1/1000 Uygulama İmar, hem de 1/5000 Nazım İmar Plan tadilatları aynı anda gerçekleştirilmiş. Buranın geçerli 1/1000 Uygulama İmar Planı üzerinde herhangi bir fonksiyon belirtilmemiş. 1/5000 Nazım İmar Planı’na atıf yapıyor ve plan tadilatı yapılan 1/5000 Nazım İmar Planı temel alınarak uygulama yapılabilir deniyor. 1/5000 Nazım İmar Planın’da da burası Belediye Hizmet Alanı. Fakat plan tadilatı yapılırken, bu parsel için plan notlarına, “Belediye Hizmet Alanı’nda, Özel Eğitim Tesisleri ve Özel Yurt yapılabilir.” ibaresi eklenmiş. Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin muhalefetine rağmen, bu plan tadilatı Ak Parti’nin çoğunluk oylarıyla İstanbul Büyükşehir Meclisi’nde kabul edilmiş.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak Şubat 2021’de parselle ilgili bir önerge verdik. Amacımız Esenkent Mahallemizin kamusal anlamda gerçek ihtiyaçlarının ne olduğunu öne çıkarmak ve parsel ile ilgili bugün içinde bulunduğumuz durumu öngörüp, Ümraniye Belediyemiz Yönetimi’ni de, bir kere daha düşünmeye yöneltmekti. Fakat üzülerek görüyoruz ki Ümraniye Belediye Yönetimimiz bırakın parsele mahallemizin ihtiyaçlarına dair yatırım yapmayı, panik ve aceleci bir halde Ümraniye Belediye Meclisimiz’den Mart 2021’de Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin oylarıyla, oy çokluğuyla parselin satış yetkisini aldı. Diğer bir tuhaf durum, 2017 yılında arsanın Belediye Hizmet Alanı olarak hizmet vermesi, özel eğitim tesisleri ve özel yurt yapılamaması için irade beyanında bulunmuş olan Milliyetçi Hareket Partisi, 2021 yılında parselin satışına onay verdi.

Esenkent Mahallemiz sosyo-ekonomik olarak Ümraniyemiz ortalamalarının altında, sosyal donatı alanları açısından da eksiklik gösteren mahallelerimizden biri. Esenkent Mahallemizin kreşe ihtiyacı var, kütüphaneye ihtiyacı var, sosyal tesislere ihtiyacı var, gençler için etüt merkezlerine ihtiyacı var, bilgi evine ihtiyacı var, aş evine ihtiyacı var, kültür merkezine ihtiyacı var ve en önemlisi devlet okullarına ihtiyacı var.

Belediyelerin en önemli kuruluş amaçlarından birisi, yaşanabilir mahalleler ortaya çıkarmak ve kamusal yatırım ihtiyaçlarını karşılamaktır. Ümraniye’mizde kamu yatırımı için arsa bulmak, düşük maliyetle ortaya çıkarmak kolay değil. Ümraniye Belediyemiz’in elinde Esenkent ve bölge mahallelerimizin yatırım ihtiyaçlarını karşılayabilecek, Baraj Yolu Caddesi’ne cephe yani oldukça merkezi ve gerek toplu gerekse de yaya olarak ulaşıma uygun, sahibi kendisi olduğu ve imar durumu Belediye Hizmet Alanı olan yani imar durumu sorunsuz, yeterli büyüklükte bir arsa var. Fakat kendileri mahallelilerimizin, gençlerimizin taleplerini yerine getirmek yerine, Belediye olduklarını unutup, rant odaklı bir anlayışla, mahallemizin bunca eksiğini görmezden gelip, sahibi olduğu arsanın imar durumunu değiştirip, adeta kar hırsı güden ticari bir kuruluş gibi satmaya yelteniyor. Akıl almaz bir belediyecilik anlayışı.

Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyemiz, Ümraniye Belediyemiz’den, Yuvamız İstanbul projesi kapsamında, kurumların eşgüdümlü çalışacağı, anaokulu ve kreş yapılabilmesi ve mahallelilerimizin ihtiyaçlarının giderilebilmesi için imar durumu uygun, mümkünse mülkiyet sorunu olmayan arsalar sordu. Bu arsa, söz konusu talebe tam olarak müsait durumda.

Yaklaşık yirmi bin beş yüz nüfuslu, Esenkent Mahallemizde, Teletaş İlkokulu ve Toki Esenkent Ortaokulu bulunmaktadır. Esenkent Mahallemizde devlet lisesi bulunmamaktadır. Neden özel eğitim tesisleri ve özel yurt? Bunun yerine, gelin zaten ilçemizde yeterli sayıda olmayan devlet okullarımızı,  iki zamanlıdan tek zamanlıya düşürmek namına, parsele gençlerimizin ve mahallelerimizin ihtiyacı olan devlet lisesinin yapımı için çaba gösterelim.

Murat Nergiz – Uzun yıllardır mahallede yaşayan biri olarak sizi de tanımak ve düşüncelerinizi öğrenmek isterim.

Hakan Güner – Tekstil sektöründe çalışıyorum. 25 yıldır Esenkent Mahallesi’nde yaşıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi bir önceki dönem mahalle temsilcisiydim. 22 bin nüfuslu mahallemizde, ne bir belediye kreşi var, ne bir devlet lisesi var. Esenkent Mahallemiz gençlerimiz için yeterli sosyal ve kültürel tesislere sahip değil. Gerek çalışan ailelerimizin, gerekse de gençlerimizin kullanabileceği böylesi elverişli bir imkan varken, Belediyemizin burayı satmak yerine, bunu kamu hizmetine dönüştürmesini ve Esenkent mahallemizin sosyal ihtiyaçlarını karşılamasını bekliyoruz.

Mahallemizde DES ve Kadosan gibi sanayi sitelerimiz var. Buraya meslek lisesi kazandırılması, hem sanayi üretimimize, hem nitelikli personel açığını gidermeye, hem de bölgemizi ekonomik olarak kalkındırmaya yardım edecektir. Böyle bir fırsat her zaman ortaya çıkmaz. Bunun Esenkent Mahallemizin ihtiyaçları için kullanılmasını istiyoruz. Temel vatandaşlık gereği olarak, Esenkent Mahalleliler kendi mahallelerinde eğitim alma şansına sahip olmalıdır.

Biz Ümraniye24 olarak, Ak Parti Ümraniye Belediye Başkanı Sayın ’ın Esenkent Mahallesi’nde yaşayan insanlar için doğru bir projeye imza atacağına dair ümidimizin güçlü olduğunu belirtmek isteriz.

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.