İstanbul Finans Merkezi işçilerinden eylem

İstanbul Finans Merkezi’ndeki işçiler geriye dönük fazla mesai ücretleri, ihbar ve kıdem tazminatlarını alamadıkları için direnişe geçti

şantiyesindeki Gür Yapı ve Polygon Yapı işçileri geriye dönük fazla mesai ücretleri, ihbar ve kıdem tazminatlarını alamadıkları için DİSK/Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş sendikalarıyla birlikte direnişe geçti

Finans Merkezi şantiyesinde Gür Yapı ve Polygon Yapı işçileri alacakları için direnişe geçti

, işlevinden çok şantiyesinde çalışan işçilerin hak gasplarıyla anılıyor. Şantiyedeki onlarca taşeron şirketten Gür Yapı ve Polygon Yapı işçileri hakaret edilerek işlerinden kovuldu. İşçiler bu zamana kadar çalıştırılırken fazla mesai ücretleri ödenmedi. İşten çıkarıldılar ancak ihbar ve kıdem tazminatları verilmedi. Üstelik sigorta kayıtları bile silinmedi.

DİSK/Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş sendikalarının temsilcilerinin de katılımıyla işçiler şantiyede direnişe geçti. Sendikalar, işçilerin alacaklarını almadan direnişi bitirmeyeceklerini ifade etti.

“Bu firmaların çoğu mevzuatı bile bilmiyor”

DİSK/Dev Yapı-İş Genel Sekreteri Nihat Demir, Finans Merkezi şantiyesinde onlarca firma olduğunu ve bu firmaların çoğunun yandaş firma olduğunun altını çiziyor. Kuralsızlığa alıştıklarını ifade eden Demir, sendika olarak firmaları aradıklarında büyük şaşkınlık yaşadıklarını belirtti. Demir, “İş Kanununa aykırı uygulamalar olduğunu söylediğimizde verdikleri tepkilerden bundan haberleri dahi olmadığını düşündürtüyor” dedi.

İşçilerden destek

Direniş alanına diğer inşaat işçileri de destek oldu. Bazı işçiler aldıkları yiyecek içecekleri direniş alanına bırakırken bazıları direniş alanını ziyaret edip desteklerini iletti.

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.