İstanbul Havalimanı’nda İBB’ye erişim engeli

Havaalanında İstanbulkart dolum noktalarının sayısı azaltıldı ve dolum noktaları en uç noktalara taşındı. İETT duraklarının da peronların en sonuna taşımaya hazırlandığı belirlendi.

Havaalanında İstanbulkart dolum noktalarının sayısı azaltıldı ve dolum noktaları en uç noktalara taşındı. İETT duraklarının da peronların en sonuna taşımaya hazırlandığı belirlendi.

Beyaz Masa’ya şikayetlerini bildiren İstanbullular ve turistler uygulamadan oldukça rahatsız olduğunu ifade ettiler.

İstanbul Havalimanı’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne özellikle taşımacılık konusunda engeller çıkarmaya başladı. 

İstanbul Havalimanı yönetiminin (İGA) son günlerde başlattığı uygulamalar, ve HAVAİST seferleriyle bölgeye en kaliteli erişim imkanını en uygun fiyata sunan ’ye erişim engeli olarak yansımaya başladı. Vatandaşların çok şikayetçi olduğu, İstanbul’a gelen turistleri de yerine nakit para veya kredi kartı ile ödeme yapmaya zorlayan uygulamalar şöyle:

– Havalimanındaki dolum noktaları 24 adetten10 adete indi ve yerleri çıkış kapılarının sağında ve solunda görünemeyecek şekilde en uç noktalar olarak belirlendi. (sağa 90m, sola 90m)

-Değişikliğe gerekçe olarak mevcut dolum makinaların yerine vatandaşın yemek ve içecek ihtiyacını sağlayacak otomatların gelecek olması gösterildi. iştiraki BELBİM AŞ, bu değişiklik talebinden Şubat ayının 2. haftasında haberdar edildi ve yoğun bir baskıyla 15 Şubat tarihinde 24 adet makina 10 adete düşülerek yer değişikliği işlemine zorlandı.

– HAVAİST’lerde kullanımına yönelik hiçbir yönlendirme olmadığı gibi dolum noktalarının konumlandırıldığı yer itibariyle vatandaşların bu makinalardan dolum yapıp geri gelip HAVAİST otobüsünü kullanmaları da oldukça zor hale getirildi.

– İstanbul Havalimaın’n da İstanbulkart’ı sanki sadece IETT otobüslerinde kullanılacak bir biletmiş gibi konumlandıran bu uygulama, HAVAİST de dahil diğer ulaşım araçlarındaki kullanımı azalmasına sebep oluyor. Bu da bir kamu kurumu olan İBB’yi devre dışı bırakarak nakit ve kredi kartı ile ödeme metodlarını ön plana çıkarmaya yönelik bir strateji göze çarpıyor. 

– Ayrıca duraklarının da şu andaki merkezi konumlarından peronların en uç iki noktasına (İstanbulkart dolum makinalarının yeni yerlerine yakın) kaldırılmasının planlandığı belirtiliyor.

-Son 15 gün içerisinde İstanbulkart  dolum makinalarından yapılan günlük yüklemelerin yüzde 50 civarında düşüş gösterdiği tespit edilmiştir.

– İstanbul Havalimann’nı kullanan vatandaşlar ve ziyaretçiler; İstanbulkart dolum noktalarına ne kadar güç ulaştıklarına dair İBB Beyaz Masa, İETT ve OTOBÜS AŞ’ye çok sayıda şikayette bulunmuştur.

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.