İstanbul Yenileniyor: İBB’den riskli yapılara çözüm

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesabından “İstanbul Yenileniyor” projesini duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi () Başkanı sosyal medya hesabından “İstanbul Yenileniyor” projesini duyurdu.

İmamoğlu mesajında “Riskli yapıları uzlaşıyla, şeffaf, güvenilir bir sistemle maliyetine yeniliyoruz. İstanbul’un her mahallesinde @kiptaskonut ile dayanıklı, çevre dostu yapılar üreteceğiz. Başvurun, birlikte çözüm üretelim; https://istanbulyenileniyor.com” ifadesini kullandı.

İstanbul Yenileniyor Nedir?

İstanbul Yenileniyor, İstanbul’da risk altındaki konut stokunun güvenli, depreme dayanıklı, çevreyle dost yapılara dönüştürülmesini amaçlayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri olan KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ’ın paydaşı olduğu online bilgilendirme ve destek platformudur. Bu platform, olası İstanbul Depremine karşı dayanıksız olduğunu düşündüğünüz yapınızın yenilenmesi sürecinde yardımcı ve yol gösterici olmayı hedeflemektedir.

İlk etapta başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi için kriterlerimiz başvurulan parselin;

  • Özel mülkiyette yer alması,
  • Bu yapıların 1999 yılı öncesinde yapılmış olmasıdır.

Yapınız ve üzerinde bulunduğu parsel bu kriterleri sağlıyorsa kaydolmanız, başvuru sekmesinde ilgili alanları doldurmanız gerekmektedir. Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi ve sürecin ilerlemesi için bu kriterler sağlanmalıdır.

İstanbul Yenileniyor ile olası riskli yapınızın yenilenme süreci sırasıyla Başvuru, Teklif ve Uzlaşma olarak 3 aşamada gerçekleşmektedir.

Başvurunuz sonrası 7 iş günü içerisinde hazırlanacak “Bilgilendirme Formu”nu istanbulyenileniyor.com kullanıcı hesabınız üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Başvurunuzun değerlendirilme sürecini sisteme kaydettiğiniz iletişim bililgileriniz (e posta ve SMS) yoluyla takip edebilirsiniz.

“Teklif ve “Uzlaşma” aşamalarına geçebilmek için “İstanbul Yenileniyor Süreci” başlığı altında belirtilen yol haritasını izlemeniz gerekmektedir.

Sistemle ilgili bilgi ve destek almak isterseniz 444 06 04 no’lu Çağrı Merkezimizi (hafta içi 09:00-16:30 saatleri arasında) arayabilirsiniz.

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.