,

İstanbul’un simgesi laleler büyüledi

Lale Bayramı açılışının yapıldığı Emirgan Korusu, hayatın tüm renklerini kucaklayıp İstanbulluları karşılıyor.

Lale Bayramı açılışının yapıldığı Emirgan Korusu, hayatın tüm renklerini kucaklayıp İstanbulluları karşılıyor. Koru içinde yürümeye başladığınızda zihniniz sizi tüm sıkıntılardan azat ediyor. Üstelik korunun tepesinde Beyaz Köşk’e çıkarken karşılaşacağınız o renk cümbüşü, içinizde çocuksu bir neşeyi doğuruyor. Öyle ki, büyükler bile çocuk gibi hissederken, ya çocukların sevinci…

Göz alabildiğince her yer renk renk lale… Kırmızı, sarı, beyaz laleler… Mor sümbüller… Bu çiçekler Emirgan Korusu’nda değil, ruhunuzda açıyor. Uzun zamandır pandemiyi, ağır kış şartlarını evin içinde geçirenler, koşarak geliyor buraya; daha Emirgan’a girişte başlıyor uzun kuyruklar.

’nin burada hazırladığı dans gösterileri, atölye çalışmaları ve müzik dinletileri coşkuyu daha da artırıyor. Göz alıcı renkleri ve güzelliğiyle İstanbul’un bir parçası olan lale, Emirgan Korusu’nda çeşitli motiflerle sunuluyor. 90 türden 3 milyon 150 bin soğanlı bitkinin ekildiği koruda; lale deresi, nazar boncuğu ve Türk Bayrağı motifleriyle görsel bitki şöleni ziyaretçilerini bekliyor.

Emirgan Korusu, Gülhane Parkı, Sultanahmet Meydanı, Hıdiv Kasrı Korusu ve Göztepe 60. Yıl Parkı olmak üzere 5 farklı mekanda laleler sergilenmeye başlandı.

Başkan , Hollanda İstanbul Başkonsolosu Arjen Uijterlinde ile Sarıyer’deki Emirgan Korusu’nda Lale Bayramı’nı başlatmak için bir araya geldi.

İmamoğlu, lalelerin sunduğu görsel şölene tüm İstanbulluları davet etti.

2021 Aralık ayında diktikleri ‘İstanbul Lalesi’ni inceleyen ikili, çiçek bahçesine dönüşen Emirgan Korusu’nu birlikte gezdi. Gezi sırasında İmamoğlu, alanda İstanbulluların yoğun ilgisiyle ilerledi.

BAŞKONSOLOS: “GÜZELLİĞİ SİZE BORÇLUYUZ”

’nin özel programlar hazırladığı Lale Bayramı’nın açılış konuşmasını Hollanda’nın İstanbul Başkonsolosu Arjen Uijterlinde yaptı.

Hollanda’nın lale ile özdeşleştiğini belirten konuk Başkonsolos, Emirgan’daki görsel şölen nedeniyle kendisini evinde gibi hissettiğini söyledi. Lalelerin, ülkesine tarihsel yolculuğunu anlatan Hollanda Başkonsolosu Uijterlinde, “Bu güzelliği size borçluyuz” dedi.

“İSTANBUL’A VE DOĞAYA AŞIĞIM”

Başkan İmamoğlu, etkinliğin açılış konuşmasında şu cümlelere yer verdi: “Bu etkinliğin daha da büyüyerek devam etmesi, toplumsal ve ülkeler arası kültürümüze katkı sunması amacıyla sadece laleyi tanıtmak ve burada onun görselliğini insanlarımıza buluşturmak değil; içine kültürü, sanatı, söyleşileri katarak büyütmeyi ve daha güzel bir noktaya taşımayı diliyorum.”

Kendisini ‘İstanbul ve doğa aşığı’ şeklinde tarif eden İmamoğlu, “Bu tür etkinliklerin, ortamların insanlara çok iyi geleceğini, çok iyi hissettireceğini de biliyorum. Lale temalı etkinliklere verdikleri emek, sundukları katkı ve iş birliğinden dolayı Hollanda İstanbul Başkonsolosumuza çok teşekkür ediyorum. Özel bir süreç oluştu. Emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.