Kanal İstanbul: Yatırımcıda rant sevinci, köylerde endişe var

Türkiye, son günlerde tek bir konuyu konuşuyor: Kanal İstanbul. Projenin ÇED raporu tüm tepkilere rağmen onaylandı. Peki 7 yılda tamamlanması planlanan Kanal İstanbul projesi, İstanbul kentini nasıl etkileyecek? DW Türkçe ekibi Kanal İstanbul güzergâhına gidip konuyu uzmanlarla yerinde değerlendirdik. Projenin geçeceği güzergâhta bulunan ve şimdilerde mahalle olan yedi köyde, yok olma tehlikesi altındaki doğayı görüntüledi. […]

Türkiye, son günlerde tek bir konuyu konuşuyor: . Projenin ÇED raporu tüm tepkilere rağmen onaylandı. Peki 7 yılda tamamlanması planlanan projesi, İstanbul kentini nasıl etkileyecek?

DW Türkçe ekibi güzergâhına gidip konuyu uzmanlarla yerinde değerlendirdik. Projenin geçeceği güzergâhta bulunan ve şimdilerde mahalle olan yedi köyde, yok olma tehlikesi altındaki doğayı görüntüledi.

2011’den beri konuşulan proje onaylanmadan önce Türkiye, Ortadoğu, Avrupa ve Uzakdoğu’dan pek çok yatırımcı bölgeden arazi satın almış durumda. Katarlı yatırımcı gündeme gelse de bölgede Kalyon Holding’in 115 dönüm, Ege Kimya’nın 202 dönüm, Sabancıların 600 dönüm, Koçların ise bundan daha büyük bir arazi satın aldığı belirtiliyor.

Yatırımcıyı heveslendiren Kanal İstanbul tarım, hayvancılık ve balıkçılıkla uğraşan köylüleri ise endişelendiriyor. Bölgenin istimlak edileceğini, uzun yıllar emek verdikleri işlerinden, evlerinden barklarından olacaklarını söyleyen halk projeye karşı. ‘Uykularımız kaçıyor, bizi yerlerimizden etmeyin’ diyorlar.

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.