Merkez Bankası Ümraniye’ye taşınıyor

İstanbul Finans Merkezi projesinin gündeme gelmesi ile beraber Ankara’da olan Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınacağı gündeme gelmişti.

projesinin gündeme gelmesi ile beraber Ankara’da olan Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınacağı gündeme gelmişti. 

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın da aralarında yer aldığı devlet bankalarının da genel müdürlüklerinin İstanbul’a taşınacağının açıklanması ile beraber Merkez Bankası’nın da taşınma planı ilan edilmiş ve büyük tartışmalara neden olmuştu. 

MERKEZ BANKASI ÜMRANİYE’YE TAŞINIYOR

Yapılan açıklamalar ve yaşanan büyük tartışmalara rağmen Merkez Bankası taşınma kararırını hayata geçirmiş ve kademeli olarak taşınma sürecini tamamlayacaklarını ilan etmişti.

Bu amaç doğrultusunda projesi tamamlanana kadar Merkez Bankası İstanbul Ümraniye ‘de bulunan TMSF Binası kiralanmıştı. 

Nisan ayı sonuna kadar taşınma süreci tamamlanacak ve belirlenen departmanların İstanbul’da süreci devam edecek. 

MERKEZ BANKASI ŞUBAT 2020 FAİZ KARARI ÜMRANİYE’DE MI AÇIKLANACAK?

Bilindiği üzere Merkez Bankası tarafından her ay düzenlenen Para Politikası toplantısı sonrası alınan karar Ankara’da yer alan Merkez Bankası İdare Merkezi 2. katında bulunan salonda düzenlenen basın toplantısı ile açıklanıyordu. 

Bundan sonra taşınma işleminin tamamlanması ile kurul üyelerinin bu kararı Ümraniye’deki ofiste de açıklayabilecekleri belirtiliyor. 

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.