Ümraniye Belediye Meclisi’nde şaşırtan tartışma: Her parti kendi fakirine yardım etsin

Ümraniye Belediye Meclisi’nin bazı AK Partili üyelerinin Belediye’nin yaptığı ayni ve nakdi yardımların dağıtımında ayrımcılığa gittiği, “her parti kendi fakirine yardım etsin” gibi şaşırtıcı ifadelerle bu tutumu savunduğu iddia edildi.

Ümraniye Belediye Meclisi’nin bazı AK Partili üyelerinin Belediye’nin yaptığı ayni ve nakdi yardımların dağıtımında ayrımcılığa gittiği, “her parti kendi fakirine yardım etsin” gibi şaşırtıcı ifadelerle bu tutumu savunduğu iddia edildi.

İddiaya göre Ümraniye Belediye Meclisi’nin ’li üyeleri belediyenin dağıttığı yardımlardan faydalanması gerektiğini düşündükleri bazı ihtiyaç sahiplerinin ismini belediye yetkililerine iletti.

Ümraniye Belediye Meclisi’nin AK Partili bazı üyeleri, belediyenin ’lilerin ilettiği isimlere yardım yapmaması gerektiğini savundu.

Yazışmalarda AKP’li bazı üyelerin “Büyükşehir yardım etsin. Biz niye yardım ediyoruz. Hem küfür ediyorlar hem de listeyi veriyorlar. Tabii bize yakışan eğer bizden talep ettilerse vermek eyvallah ama ben de başkana katılıyorum. bunlarda değil mi neden o yardım etmiyor. Ayrıca 14 ilçe belediyeleri var” ifadeleri yer aldı. 

Başka bir AKP’li üye ise “Sizler her türlü hakareti, küfrü yalan yere ithamlara rağmen, sizlere oy veren ve sizlerin parti olarak gücünüzün yetmediği kendi fakirlerinize yine AK Parti olarak yardım istiyor. Buna minnettar olup ve Başkanına teşekkür etmelisiniz” diye yazdı. 

Konuyla ilgili bir yazılı açıklama yayınlayan Ümraniye Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Filiz Öztürk Çelik, “Siyasette bu şekilde yaklaşımları, ayrıştırıcı dili, Ümraniye ortak paydasında buluşulamamasını yadırgıyor ve şiddetle kınıyoruz. Nasıl ki vergiler toplanırken parti ayrımı yapılmıyorsa hizmet üretirken de aynı anlayışla hareket edilmesi gerektiğini tekraren ifade ediyoruz.” ifadesini kullandı. Çelik’in açıklamasının tamamı şöyle:

Tüm dünya ile beraber olağanüstü dönemlerden geçtiğimiz bu günlerde bir kısım Ak Parti meclis üyesi tarafından yapılan ayni ve nakdi yardımlar konusunda Ümraniyeli vatandaşlar arasında bir ayrıma giderek CHP meclis üyeleri tarafından bildirilen vatandaşlara yardım yapılmaması gerektiği yönünde görüş bildirmiştir. Üstelik bu ayrıştırmayı “her parti kendi fakirine yardım etsin” söylemi ile de devam ettirmiştir.

Anlaşılan odur ki Ak Parti Ümraniye Meclis üyeleri iktidar olmanın şehvetine yenilmiş ve böyle cümleler kurma hadsizliğini kendilerinde bulmuştur. Ve yine anlaşılan o dur ki, yenilgisi sonrası “yarın” korkusu Ümraniye Ak parti meclis üyelerini ele geçirmiştir.

Bu ifadeler siyaset değil düpedüz düşmanlıktır. Temennimiz bir daha tekrarlanmaması ve böyle bir hataya bir daha düşülmemesidir..

Demokrasilerde siyaset rekabet zemini üzerinde kurgulanarak yapılır. Fakat burada rekabetle beraber mutlak bulunması şart olan diğer bir hususta nezakettir.Bizler nezaketin, şartlar ne olursa olsun siyasi arenada asla vazgeçilmemesi gereken bir vasıf olduğunun bilinci ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Fakat ne yazık ki, bir kısım Ak parti Ümraniye ve aynı zamanda meclis üyeleri siyasetin olması gereken bu yönünden uzaklaşarak Ümraniye siyasetinde bir çürüme yaşanmasına sebebiyet vermiştir.

CHP grubu olarak bu tip siyaseti tükenmekte olan bir siyasal hareketin hezeyanları olarak yorumluyor ve üzülerek tarihe not ediyoruz. 100 yıllık parti geleneğimiz adına CHP grubu olarak siyaseti günlük olarak değişken ve kişisel ihtiraslarımıza yenilerek değil ilkeli ve ahlaklı olarak sosyal belediyecilik anlayışı ile yapıyoruz. Siyaseti vatandaşa hizmet etmek olarak görüyoruz.

Öyle ki, Ümraniye halkının faydasına olan her şeye Ak parti grubu ile beraber ortak olduk bundan sonrada olmaya devam edeceğiz. Bununla beraber Ümraniye halkının ayrıştırılmasına ve Ak partiye oy vermeyen vatandaşlarımızın ötekileştirilmesine de asla ama asla izin vermeyeceğiz.

Siyasette bu şekilde yaklaşımları, ayrıştırıcı dili, Ümraniye ortak paydasında buluşulamamasını yadırgıyor ve şiddetle kınıyoruz. Nasıl ki vergiler toplanırken parti ayrımı yapılmıyorsa hizmet üretirken de aynı anlayışla hareket edilmesi gerektiğini tekraren ifade ediyoruz.

Gün Siyaset yapma günü değil gün dertte ve tasada ortaklaşma ve birlik olma günüdür. Tüm Ümraniye Ak parti meclis üyelerini şeffaf ve hesap verebilir belediyecilik anlayışına uygun şekilde, Eşit yurttaşlık bilincini içselleştirmiş olarak Ümraniyeli vatandaşlarımızı bu zorlu günlerde parti ayrımı yapmaksızın kucaklamaya davet ediyoruz.

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.