,

Ümraniye Belediyesi Geleneksel Halk Oyunları Ödülleri verildi

Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Halk Oyunları’nda yarışmayı kazananlar belli oldu.

tarafından düzenlenen Geleneksel Halk Oyunları’nda yarışmayı kazananlar belli oldu. Öğrencilerin hünerlerini sergilediği yarışmada ailelerde bu heyecana ortak oldu.

Ümraniye Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor Salonu’nda düzenlenen ödül törenine Ümraniye Belediye Başkanı , öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. Yarışmalar minikler geleneksel, minikler stilize, yıldızlar geleneksel ve yıldızlar stilize olmak üzere 4 farklı kategoride yapıldı. 10 farklı okulda 15 takımdan 350 öğrenci ve çok sayıda Ümraniyelinin katılımı ile yapılan festivalde; Van, İzmir, Kafkas, Ardahan, Artvin ve Trabzon olmak üzere 6 farklı yörenin oyunları sergilendi. Öğrencilerin sergilediği gösteriler salondan büyük alkış topladı.

Ümraniye Belediye Başkanı yaptığı konuşmada, “Sevgili gençler, değerli kardeşlerim, Halk Oyunları yarışmamıza hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Öncelikle yarışmaya katılan tüm ekiplerimizi can-ı gönülden tebrik ediyorum. Farklı yörelerden farklı kültürlerden esintiler sergilediniz. Bu heyecana ortak oldunuz. Büyük bir medeni cesaret gösterdiniz. Arkadaşlarınızla birlikte uzun süren provaların ve hazırlıkların sonunda burada yeteneklerinizi sahneye koydunuz. Dereceye giren giremeyen ayırt etmeksizin her biriniz bugün önemli bir tecrübe kazandınız. Milletimizin kadim tarihinden ve kültüründen doğan halk oyunlarını öğrenerek aslında kendi özünüzü öğrenmiş oluyorsunuz. Bu açıdan bakıldığından halk oyunları önemli bir kültür aktarım aracıdır. Karadeniz’e gittiğimizde horonun heyecanı enerjimizi yükseltir. Biraz doğuya gittiğimizde davul ve zurnayla barlarla karşılanırız. Güneydoğu’da halaylarla Ege’de zeybeklerle kocaman bir mozaiğin parçalarını görürüz. İşte bugün bu yarışma vesilesiyle farklı yörelerimizden esintileri Ümraniye’mizde izledik. Halk oyunları demek müziği ve kıyafetleriyle Anadolu’yu temsil etmektir. Ümraniye’mize bu renkliliği kattığınız için size tekrar teşekkür ediyorum. Yaşıtlarınızın dijital çağa hapsolduğu bu dönemde böyle güzel bir alanda faaliyet yapıyor olmanız beni fazlasıyla mutlu etti. Bu heyecanınızı bu sosyal yaşantınızı hiç kaybetmeyin. Biz de sizin için tüm imkânlarımızı seferber etmeye hazırız. Bu vesileyle dereceye giren ekiplerimizi tebrik ediyorum. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Daha nice güzel etkinlikte buluşmak üzere Allah’a emanet olun” dedi.

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.