Ümraniye’deki 2B mağduru vatandaşlar, 20 Ağustos’ta Elmalıkent’te buluşuyor

Ümraniye’nin, Elmalıkent, Topağacı, Dumlupınar, Kazım Karabekir, Hekimbaşı ve İnkilap mahallelerinde oturan 2B mağduru vatandaşlar, 20 Ağustos saat 20.00′ da Elmalıkent’te bir araya gelecek.

Ümraniye’nin altı mahallesindeki 2B mağduru vatandaşlar, 20 Ağustos’ta Elmalıkent’te bir araya gelecek

Ümraniye’nin, Elmalıkent, Topağacı, Dumlupınar, Kazım Karabekir, Hekimbaşı ve İnkilap  mahallelerinde oturan 2B mağduru vatandaşlar, 20 Ağustos saat 20.00′ da Elmalıkent’te bir araya gelecek.

“Bu bir halk hareketi asla hiçbir partiyle iletişime geçmedik. Altı mahallede içinde her partiyi temsil eden arkadaşlarımız var. Ümraniye özellikle bu altı mahalleden tüm mağdurları davet ediyoruz” diyen 2B mağduru vatandaşlar AKP’li belediye yetkililerine, “Osmanlı arazileri, kaçak yapılaşma ve riskli denildi. Bu halk buraya gelip yerleşmeden önce çamurlu sokaklar vardı. Olmayan duraklar,taşıtlar… O zaman neredeydiniz?” sorusunu sordu.

2B mağduru vatandaşlar, “Bu insanlar buralara hayat verdi,can verdi,güzelleştirdiler. Hastanemiz, otobüs duraklarımız, minibüslerimiz ve metro geldi. Birden buralar değer kazanmaya başladı, Birden bizim evlerimiz tehlike arz etmeye başladı Biz altı mahalle halkı bu talana izin vermeyeceğiz. Evlerimiz çürük mü? Yerinde değişim olsun” diyerek yapacakları eyleme katılım çağrısı yaptı.

2B mağduru vatandaşlar protestoya ayrıca, Mimarlar Odası Başkanı Esin Köymen, Beyoğlu Belediye Meclis üyesi Süleyman Solmaz, Ümraniye Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan adayı ile altı mahalle muhtarını da davet etti.

2B ARAZİLERİ NEDİR?

Orman vasfını kaybetmiş hazine arazileri ya da 2B, Türkiye sınırları dahilinde, orman vasfını yitirmiş, kadastro marifetiyle orman alanları dışına çıkartılmış, bir daha geri kazanılamayan ve ıslah edilemeyen araziler. 2B, 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 2. maddesi B bendi için kullanılan bir kısaltmadır.

1945 yılında Türkiye’deki tüm ormanlar devletleştirildi. Orman vasfını kaybetmiş arazilerin, orman köylüsü dışındaki üçüncü şahıslara satışı Anayasanın 169. ve 170. maddeleri gereği yasaktır. Oldukça tartışmalı olan bu arazilerin satılması durumunda hazineye 20 ila 25 milyar dolar gelir getireceği öngörülmektedir.

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.