Vahim iddia: Ümraniye’deki barınakta hayvanlar uyutuluyor

İstanbul’da Ümraniye Belediyesi’ne ait Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ile ilgili bir hayvan koruma gönüllüsü, barınaktaki hayvanların uyutulduğunu iddia etti.

İstanbul’da ’ne ait Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi ile ilgili bir hayvan koruma gönüllüsü, barınaktaki hayvanların uyutulduğunu iddia etti.

‘HAYVANLAR BİRBİRİNİ PARÇALAMAYA BAŞLADI’

Evrensel’de yer alan habere göre, adını vermek istemeyen bir gönüllü, barınağa getirilen hayvanlarla ilgilenilmediğini, hayvanların elverişsiz koşullara maruz bırakıldığını ve acı çekerek öldüklerini öne sürdü. Veteriner İşleri Müdürlüğü’ndeki görevli, iddiaları reddetti.

Ümraniye’de yaşayan ve ismini vermek istemeyen hayvan gönüllüsü, hayvanına çip takmayan, kayıt ettirmeyenlere para cezası verileceğinin söylenmesinin ardından hayvanların sokaklara terk edildiğini belirterek şunları söyledi: “Ben düzenli olarak barınağa gelip gidiyorum. Bu süreçten sonra barınağa hayvan terk edilmeye başlandı ve terk edilen ‘yasaklı ırk’ların çıkışı, sahiplendirilmesi kesinlikle yasak. Bizim barınağın kapasitesi de çok fazla değil. Bu terk etmelerden sonra barınak kapasitesini aştı. 5-10 tane pitbull gibi ‘yasaklı ırk’ diye tabir edilen hayvanı bir arada tutmak zorunda kaldılar. Barınak ortamı zaten hayvanları strese sokuyor yani en uysal hayvan bile o ortamda saldırgan olabiliyor. Hayvanlar birbirini parçalamaya başladı.”

‘HAYVANLAR DIŞKILARININ İÇİNDE YATIYOR’

Hayvanların uyutulduğunu iddia eden gönüllü, “Hayvanlar birbirini öldürüyor. Yeri genişletelim, bir şekilde çözüm bulalım dedik ama duyduğumuza göre baskı yapılınca yetkililerin ‘saldırgan’ olanları uyuttuğunu öğrendik. Kışın soğuktan ölüyorlar çünkü ısıtma sistemi yok. Kavgada birbirlerini parçaladıkları için ölen hayvanlar da var. Bu gerçekten vahşet, çözüm üretilmesi lazım” dedi.

Düzenli olarak barınağa gittiğini belirten bir diğer gönüllü ise hayvanların kötü bir ortamda kaldığını şu sözlerle ifade etti: “Burası kedi ve köpeklerin geçici bakımevi; hayvanların kısırlaştırıldığı, tedavilerinin yapıldığı bir yer. Bütün bunlardan sonra hayvanın alındığı yere bırakılması lazım ama yasa gereği ‘yasaklı ırk’lar da var. Ben belirli aralıklarla gidiyorum. Ziyaret saatinde gittiğimiz halde padokların içinde fazlasıyla dışkı var, hayvanlar dışkılarının içinde yatıyor ve dışkıları da kanlı. Hayvanların yatacakları sıcak bir alan yok, ıslak fayansların üzerinde yatıyorlar, kuru zemin yok” diye konuştu.

Gittiklerinde bir köpeğin öldüğünü gördüklerini, yetkililere sorduklarında da “Pitbullar saldırgan, birbirlerini öldürüyor” yanıtını aldıklarını söyleyen gönüllü, “Hayvan barınakları ölüm kamplarına dönüşmüş durumda” ifadelerini kullandı.

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.