Yorgun düşüyorsanız beslenme alışkanlığınızı değiştirin

Bahar yorgunluğunu kolay atlatabilmek için beslenme düzenine dikkat etmek gerekiyor.

Bahar ayları ile birlikte başlayan sıcaklık ve basınç değişimleri, insan vücudu üzerinde hem fiziksel hem de ruhsal değişikliklere neden oluyor. Kış mevsimi ile yavaşlayan metabolizmanın, bahara geçiş dönemine hemen uyum sağlayamaması ile ortaya çıkan yorgunluk, stres, uykusuzluk gibi problemler, bireylerin hayatlarını olumsuz etkiliyor.

Beslenme düzeninize dikkat edin

Bahar yorgunluğunu kolay atlatabilmek için beslenme düzenine dikkat etmek gerekiyor. Vücudumuzda doğal olarak bulunan ve bizlere mutluluk veren hormon olarak bilinen serotonin hormonunun bahar yorgunluğu ile yakından ilişkisi var. Günlük aldığımız besinlerin triptofan miktarının zengin olması serotonin hormonun seviyesini artırıyor. Bu sebeple beslenme alışkanlıklarımızda triptofan miktarının yüksek olduğu kaju, ceviz, fındık, badem gibi kabuklu yemişlere, susam, kabak çekirdeği, soya fasulyesi, buğday, pirinç, tam buğday ve mısır gibi tahıllara yer vermek büyük önem taşıyor.

Antioksidan ve omega-3 içeren besinler tüketilmeli

Antioksidan içeriği yüksek olan sebze ve meyveler ile omega-3 açısından zengin olan besinlerin her gün tüketilmesine özen gösterilmesi gerekiyor. Antioksidan içeriği yüksek olan besinlerin alımı seratonin seviyesinin yüksek kalmasını sağlıyor. Bu nedenle her gün farklı renkte 2 adet meyve ve her öğünde rengarenk bir salata tüketmeye özen gösterilmeli.

Aynı zamanda somon, semizotu, soya fasulyesi, yumurta, ceviz, çiya ve keten tohumu gibi omega-3 açısından zengin besinlere de gün içerisinde mutlaka yer verilmeli. Yeterli miktarda tüketilmediği düşünüldüğünde uzman önerisi ile tablet şeklinde de alınabilir. İkinci beyin olarak adlandırılan bağırsak sağlığı için ise kefir, yoğurt, turşu, şalgam, tarhana, sarımsak, sirke, pırasa, soğan, muz, kuşkonmaz, enginar gibi probiyotik ve prebiyotik içeriği yüksek olan besinleri tüketmek de oldukça önemlidir.

Yorgunluğunuzun nedeni kan değerleriniz olabilir

Yorgunluk, D vitamini, demir, B-12 ve magnezyum eksikliğinden de kaynaklanabiliyor. Bu vitaminlerde eksiklik olması durumunda uzman önerisi ile takviye tablet alınması gerekebilir. D vitaminin D-3 / K-2 formu daha iyi emilirken, demir takviyesinin yanında C vitamini içeren bir besinin de alınması emilimi olumlu yönde etkiliyor.

Bahar döneminde protein içeriği yüksek diyetler uygulanmamalı

Bahar döneminde kilo vermek için protein içeriği yüksek diyet uygulamanın iyi bir tercih değil. Protein ağırlıklı diyetlerde triptofan miktarı az olduğu için seratonin sentezini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle gün içinde belli miktarda karbonhidrat içeren besinlerden (buğday, mısır, sebze ve meyve) denge içinde tüketmek ve güne mutlaka dengeli bir kahvaltı ile başlanılmalı. Tam buğday ekmek, 1 adet  yumurta, 1 çeşit peynir, bol yeşillik, zeytin, ceviz ya da 1 kase süt, yulaf ezmesi ve 1 küçük meyve tercih edilmelidir.

Bahar yorgunluğunu önlemek için yapılması gerekenler

Yapılacak birkaç değişiklik ile bahar yorgunluğundan kurtulmak mümkün. Tüm önerilere ek olarak, günde 2-2.5 litre su içmeyi ihmal etmeyerek, melisa, papatya, lavanta bitkilerinden yapılan çayları tüketerek ve haftada 3-4 kez 30 dakika tempolu yürüyüş yaparak bahar yorgunluğu ile baş edilebilir. 

Dyt. Ayşe Korkmaz

Ümraniye Belediyesi mahkeme kararını neden uygulamıyor?

Yamanevler’de ‘Limonlu Bahçeleri Konakları’ inşaatı, mahkemenin kesin hükmüne rağmen devam etmesine itiraz eden Ümraniyeliler, Ümraniye Kaymakamlığı’na ihtar dilecekçesi sunup eş zamanlı olarak suç duyurusunda bulundular.